Uzaydaki karadelik ilk kez görüntülendi

Uzaydaki karadelik ilk kez görüntülendi

Hubble Uzay Teleskopu, komşu gökada Andromeda’nın merkezindeki 100 milyon Güneş kütlesi ağırlığındaki karadeliği görüntüledi.

ABDULLAH COŞKUN
İSTANBUL

Komşu yerel gökada grubundaki en büyük gökada olan ve çıplak gözle görülebilen tek gökada olan Andromeda’nın merkezindeki karadelik, merkezdeki mavi yıldız grubunun ortasında görülüyor. Gökada merkezinin görüntüsü, Hubble’ın gelişmiş araştırma kamerası ile mavi ve mor-ötesi dalga boylarında alınan birçok pozun birleştirilmesi ile oluşturuldu.

Uzmanlar, bu fotoğrafın incelemesini yaptıktan sonra, Mavi yıldız grubunun, kendisinden daha büyük olan Andromeda’nın çift çekirdeği tarafından sarılmış halde olduğunu açıkladı.Gökbilimciler, genç yıldızların karadeliğin çekim alanın bu kadar derininde nasıl oluşmuş olabildiklerini ve böyle aşırı çevre koşulları içinde nasıl hayatta kalabildiklerini anlamaya çalışıyor.

NASA yetkilileri, karadeliği çevreleyen mavi yıldızların 200 milyon yıl kadar yaşı olabileceğini belirterke, anlık bir yıldız patlamasıyla oluşmuş olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.