Ursula von der Leyen: Avrupa, hep Ukrayna’nın yanında olacak

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na katıldı.

Leyen’in gündeminde Rus güçlerinin saldırısı altındaki Ukrayna vardı.

“Ukrayna, Rusya’yı geri püskürttü”

Savaşın başladığı şubat ayında çoğu kişinin Kiev’in birkaç gün içinde düşeceğine ilişkin tahminine işaret eden Leyen, “Ancak bu tahminler, Ukrayna halkının moral ve fiziksel cesaretini açıklamıyordu.” dedi.

Ukrayna’nın her şeye rağmen Rusya’yı geri püskürttüğünü söyleyen Leyen, “Rusya’nın sivillere yönelik amansız saldırıları bile bu kararlılığı sarsamadı.” diye konuştu.

Zelenska’ya hitap etti: Dünyayı yerinden oynattınız

Leyen, dinleyiciler arasında yer alan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky’nin eşi Olena Zelenska’ya hitaben, “Geçen yıl ülkeniz dünyayı yerinden oynattı ve Avrupa’ya ilham verdi.” ifadesini kullandı.

“Ukraynalı dostlarımızın yanındayız”

AB Komisyonu Başkanı, “Avrupa, her zaman sizin yanınızda duracak. Ne kadar sürerse sürsün, Ukraynalı dostlarımızın yanındayız. Rus suçları cezasız kalmayacak.” diye ekledi.

Leyen: Kiev, AB’ye katılmaya aday ülke

Guardian’ın aktardığına göre, Ukrayna’nın AB’ye katılmaya aday bir ülke olduğuna dikkati çeken Ursula von der Leyen, Avrupa ülkelerinin Kiev’e “giderek daha kritik silahlar” sağladığını ve 4 milyon Ukraynalı’ya ev sahipliği yaptığını hatırlattı.

3 milyar euroluk mali destek

Leyen ayrıca, Avrupa Komisyonu’nun pazartesi günü yaptığı duyuruda, 2023’te Ukrayna’ya 18 milyar euroluk destek paketinin bir parçası olacak 3 milyar euroluk mali destek sağlayacaklarını yineledi.

Bu miktar, hastanelerin ve okulların desteklenmesine, maaşların ve emekli maaşlarının ödenmesine yardımcı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.