Tarihi defineciler ortaya çıkardı

Tarihi defineciler ortaya çıkardı

Bilecik’in Beşiktaş Mahallesi’nde 1. ve 3. derece SİT alanı özelliği taşıyan bölgede kaçak kazılar sonucu ortaya çıkan eserler çevreye yayılmış bir şekilde bekliyor.

Bilecik’teki eski yerleşim yerlerinden biri olan Agrillion antik kentinin bulunduğu bölgede defineciler tarafından yapılan kaçak kazılar sonucu ortaya çıkan tarihi eser niteliğindeki mermer sütunlar çevreye saçıldı. Bölgede açılan birçok çukurun çevresinde sütunların yanı sıra kemik parçaları da belirlendi. Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü sorumluluğunda olan bu alanda şimdiye kadar arkeolojik hiçbir çalışma yapılmadığı, define avcıları tarafından yapılan kaçak kazılar sonrası birçok tarihi eserin ortaya çıktığı bildiriliyor.

Çevre sakinleri, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve Osmanlı’nın ilk başkenti olan Bilecik’te SİT alanı olarak kabul edilen Agrilion antik kentinin bulunduğu alanda sözü geçen iddianın araştırılması ve buna ilişkin olarak acil önlemlerin alınmasının büyük bir önem taşıdığını belirterek, “Arkeolojik araştırmalar yapmak üzere şehir dışına gönderdiğimiz birçok araştırmacının faydalanabileceği böyle alanların en kısa süre içerisinde tespit edilip gerekli koruma işlemlerinin de yapılması şehrimiz ve tarihimize verdiğimiz önemin bir gereği olacaktır” dedi.
Bu arada Bilecik Müze Müdürlüğü yetkilileri, bu bölgenin 1. ve 3 derece SİT alanı olduğunu, direkt hedef gösterilen bir alan haline geleceği için etrafını güvenlik çemberi ile çevirmediklerini söyledi. Yetkililer, müzelerin taşınabilir malzemeleri topladığını, o bölgede taşınamaz sütunlar olduğundan konuyla Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun ilgilendiğini ifade etti.

CEM KAAN TOKA – İBRAHİM SÜNETÇİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.