Emmanuel Macron: Silahlı kuvvetleri dönüştürmek zorundayız

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız ordusunda reform sinyali verdi.

Macron, ülkenin güneybatısındaki Mont-de-Marsan hava üssünde askerlere seslendi.

“Savaşlara hazır olmalıyız”

Silahlı kuvvetleri dönüştüreceklerini söyleyen Macron, ulus olarak kendilerini değişimden geçirmeleri gerektiğini vurguladı ve şöyle dedi:

Daha acımasız, sayısız ve belirsiz savaşlara hazır olmalıyız. Fransa, yüzyılın meydan okumalarına hazır ordulara sahip ve sahip olacak.

Fransız ordusunda reform için 413 milyon euro

Konuşması sırasında nükleer silahlı ülkesindeki orduyu modernize etme vizyonunu ortaya koyan Macron, 2024-2030 yılları arasında orduya 413 milyar euro tahsis edileceğini söyledi. Bu miktar, önceki bütçede 295 milyar euroydu.

“Dünyadaki yerimizi bu şekilde sağlayabiliriz”

Macron: Tehditlerle dolu döneme hazırlanmalıyız

Ülke olarak tehditlerle dolu yeni bir döneme hazır olmaları gerektiğini de vurgulayan Fransa Cumhurbaşkanı, tehlikeleri hibrit savaş, kritik altyapıya yönelik artan siber saldırılar ve terörizm olarak sıraladı.

Nükleer cephanelik için modernizasyon çağrısı

Emmanuel Macron, bağımsız bir küresel güç olarak rollerini güçlendirmeleri gerektiğini de dile getirerek, Fransa’nın nükleer cephaneliği için modernizasyon çağrısında bulundu.

France 24’ün haberine göre, Macron’un bu mesajları, Almanya’daki Ramstein hava üssünde Ukrayna ile ilgili toplantının gerçekleştirildiği bir döneme denk geldi.

Gözden Kaçmasın Emmanuel Macron: Rusya’nın ‘kader’ arayışına katkı sunmalıyız Haberin Detayları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.