THY uçtu bir kere!

Türk Hava Yolları (THY) talepteki güçlü toparlanma ile yılın üçüncü çeyreğini 1.5 milyar dolar, ilk dokuz aylık dönemi 2.25 milyar dolar net kâr rakamıyla tamamladı. 3. çeyrekte (temmuz-ağustos-eylül) ulaşılan net kâr şirketin çeyreklik bazda kırdığı bir rekor. TL bazıda çeyrek kârı 27.1 milyar TL’ye denk gelirken; bu sonuçlara göre şirketin 3. çeyrek net kârı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 331, 9 aylık bazda bakıldığında yüzde 517 oranında yükseliş kaydetti.

Global havacılık sektörü benzeri görülmemiş operasyonel sorunlar ile yüzleşirken, artan jeopolitik gerilimlerin ve global enflasyonist baskıların ön plana çıktığı bir çeyreği geride bıraktığı vurgulanan şirket açıklamasında, “THY, operasyonel çevikliği, pandemi döneminde koruduğu yüksek nitelikli iş gücü ve geniş uçuş ağı sayesinde güçlü seyreden talebe hızlı karşılık vererek 2022 yılının üçüncü çeyreğini 1.5 milyar dolar net kâr ile tamamladı. Ortaklığımız 2020 yılından itibaren yaşanan zorlu faaliyet ortamına rağmen bu çeyrekle birlikte üst üste beşinci çeyrekte de net kâr gerçekleştirmiş oldu” denildi.

2019 gelirleri aşıldı

Şirketin 2022 yılının üçüncü çeyreğindeki toplam gelirleri, 6.1 milyar dolar ile 2019 yılının aynı dönemindeki toplam gelirlerini yüzde 52 aştı. Toplam gelirin yüzde 14’ünü oluşturan kargo gelirleri söz konusu çeyrekte 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 110 artış göstererek yaklaşık 880 milyon dolar olarak gerçekleşti.

“Özellikle Avrupa havalimanlarında yaşanan aksaklıklara rağmen ortaklığımız operasyonlarını başarıyla yöneterek artan yolcu talebini karşıladı” ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Globalde yaşanan enflasyon baskılarına rağmen akaryakıt hariç birim giderlerini 2022 yılının üçüncü çeyreğinde 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 5 azaltarak net kâr elde etmeyi başardı.”

Doluluklar artıyor

Yolcu kapasitesinin 2019 yılının aynı döneminin yüzde 16 üzerinde gerçekleştiği 2022 yılının üçüncü çeyreğinde, iç hatlarda yüzde 91,4, dış hatlarda ise yüzde 85,3 doluluk oranı ile toplam 23 milyon yolcu taşındı. Açıklamada, “Dünyanın en genç ve modern filoları arasında bulunan filomuz 260’ı dar gövde, 109’u geniş gövde ve 21’i kargo uçağı olmak üzere toplam 390 uçaktan oluşmaktadır” denildi.

Kargo işinde hızlı büyüyor

2021 ve 2022’nin ilk yarısında Avrupa’nın en fazla uçan network taşıyıcısı olan THY; tüm dünyada, personel ve altyapı eksikliğinin getirdiği sorunların büyük ölçüde hissedildiği üçüncü çeyrekte operasyonları kesintisiz olarak sürdürdü. Avrupalı hava yolları yüzde 1,7’lik ortalama uçuş iptali gerçekleştirirken,THY yüzde 0,3 oranında iptal gerçekleştirdi.

Son 10 yılda kargo pazar payını 4 katına çıkartan şirket, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA verilerine göre dünyanın en büyük 4. hava kargo taşıyıcısı oldu. Şubat 2022’de İstanbul Havalimanı’ndaki yeni kargo merkezi SMARTIST’e taşınan Turkish Cargo, pozisyonunu daha da geliştirmeyi hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.