yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

Elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki indirimler sanayiciyi rahatlattı

Enerji fiyatlarındaki yükselişler, sanayi üretimi başta olmak üzere birçok sektörü olumsuz etkilediği için önlemler alıyor.

Üst üste indirimler geldi

30 Aralık 2022’de, elektrik tarifelerinde sanayi abone grubunda yüzde 16 düzeyinde indirim yapılırken bu hafta da şubat itibarıyla elektrik üretim amaçlı gazın satış fiyatında yüzde 16,67, sanayi kuruluşlarında ise yüzde 13,30 ila 17,22 arasında indirim kararı alındı.

Fiyatlardaki düşüş fiyat artışının önüne geçecek

Sanayiciler, elektrik ve doğalgaz fiyatlarındaki indirimlerin rekabet gücünü artıracağını, üretimi destekleyeceğini ve enerjiden kaynaklı fiyat artışlarının önüne geçilmesini sağlayacağı görüşünde.

İndirimler ÜFE’nin artış hızını yavaşlatacak

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Seyit Ardıç, yüksek enerji fiyatlarının üretimde sürdürülebilirliği zorlaştırdığını ifade ederek, şöyle konuştu:

Sanayi üretiminin temel girdilerinden olan enerji kalemlerinde meydana gelen fiyat indirimlerinin üretime artış yönünde etki yapması beklenir. Sanayiciler, enerji fiyatlarındaki artışların, üretim maliyetlerini önemli ölçüde artırdığını ve üretime negatif etkisi olduğunu uzun süredir dile getirmekteydi. Son dönemde firmalarımızın cirolarında artış söz konusu lakin enerji fiyatlarının yüksekliği işletme sermayesi yükümlülüklerini artırıyordu. İndirimler, fiyatlar genel seviyesinde, özellikle de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) tarafının artış hızına azalma yönünde etki yapacaktır.

“İndirimler enflasyonu aşağı yönde ivmelendirecek”

Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, girdi maliyetleri içinde en büyük payı doğalgaz ve elektriğin oluşturduğunu bildirdi.

Reel sektörün üretim gücünün artması açısından indirim kararlarının yerinde olduğunu vurgulayan Kıvanç, 

“İndirim özelikle Uzak Doğu ülkeleriyle rekabetimize destek verecektir. İndirimle birlikte üretim maliyetlerinde yükselişin önüne geçileceğine ve bunun er geç piyasalara olumlu olarak yansıyacağına ve enflasyonu aşağı yönde ivmelendireceğine inanıyoruz.”

görüşünü dile getirdi.

“İndirimler sürdürülebilirlik açısından önemli”

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, sanayicinin en büyük gider kalemini oluşturan enerji fiyatlarının düşüş trendine girmesinin sürdürülebilirlik açısından önemli olduğuna işaret ederek, şunları aktardı:

Küresel sorunların da etkisiyle özellikle geçtiğimiz yıl artan enerji fiyatları üretim maliyetlerimizi de yükseltti. Elektrik ve doğalgazdaki indirimler, üretim maliyetlerimizin azalması ve dış pazarlardaki rekabetimizin artmasını sağlayacak. Üretim maliyetleri azaldıkça bunun sanayimizin devamlılığına, nihai ürün noktasında fiyatların düşmesi ile enflasyonla mücadelemize kadar katkıda bulunacağına inanıyorum. En büyük beklentimiz bu sürecin devam etmesi ve enerji fiyatlarının makul seviyelere gerilemesidir.

“Enerji indirimleri sanayicimizin üretim motivasyonunu artıracak”

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Avrupa’daki doğalgaz ve elektrik fiyatlarının ülkelerin teşvik mekanizmaları ile beraber Eylül 2022’den beri düşüş trendine olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

Avrupa’daki fiyatlar Ekim 2022 itibarıyla Türkiye’den daha ucuz hale gelmişti. Zaten Çin’den Avrupa’ya olan navlun fiyatlarının düşmesi ile AB ile rekabetin zorlaştığı bir dönemde, Avrupa’daki enerji fiyatlarının düşmesi bizi daha da zorlamaya başladı. Bu sebeple ülkemizde sanayide kullanılan doğalgaz ve elektrik fiyatında yapılan indirimlerin çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Maliyet artışlarını da olumlu yönde etkileyecek olan enerji indirimleri sanayicimizin üretim motivasyonunu ve rekabet gücünü artıracaktır.

“Elektrik faturaları kiralardan bile yüksekti”

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, geçen yıl enerji fiyatlarının enflasyon üzerinde baskı oluşturduğunu anımsatarak, bu dönemde birçok işletmenin kira bedelinin de üstüne çıkan elektrik faturalarıyla karşılaştığını söyledi.

Yurt içinde de bazı sektörlerin bu durumdan olumsuz etkilendiğine dikkati çeken Yorgancılar, 

Bu nedenle yapılan indirim özellikle sanayicimize motivasyon açısından son derece önemli ancak ürün fiyatlarının indiriminde tek başına yeterli olduğunu söylemek yanlış olur ki gelen indirim de büyük sanayi kuruluşları için geçerlidir. Önemli olan indirimden sonra yakın zamanda tekrar zam yapılmamasıdır.

“İndirimler dış pazarda elimizi güçlendirecek”

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütçü, enerjinin verimli kullanımına ilişkin birçok projeyi hayata geçirdiklerini ifade ederek, 

Küreselleşen ve rekabetin her geçen gün hızla arttığı günümüzde devletimizin sanayicimize bu konuda avantaj sağlaması dış pazarda elimizi güçlendirirken iç pazarda da fiyatlarda enerjiden kaynaklı artışların önüne geçecektir. Böyle bir çalışma daha güçlü Türkiye için her koşulda üreten sanayicilerimize güç verir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

görüşünü paylaştı.

“İndirimler sanayici ve yatırımcıları rahatlatacak”

Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay da sanayide doğalgaz ile elektrik tüketiminin, üretim maliyetlerini etkileyen en önemli faktörler arasında yer aldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

Yapılan indirimleri memnuniyetle karşılıyoruz. İndirimler sanayici ve yatırımcıları bir nebze de olsa rahatlatacaktır ancak döviz kurundaki hızlı dalgalanmalar, ham madde fiyatlarındaki artış, nitelikli iş gücü sorunu gibi pek çok faktör nedeniyle indirimlerin piyasada karşılık bulabileceğini öngöremiyoruz. Sanayiciler olarak enerji fiyatlarında indirimin devamını ve istikrarını beklemekteyiz.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İzmir Foça tezgahlarında levrek bolluğu

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.