Bulaşığa kapsülle ‘hesaplı’ giriyor

EBRU SUNGUR  – Madencilik, enerji, dağıtım, hızlı tüketim ve inşaat alanlarında faaliyet gösteren Doğrul ailesinin ikinci kuşak temsilcisi olan Mustafa Doğrul, Peros ve Asperox markalarıyla girdikleri temizlik ürünleri sektöründe hem bulundukları kategorileri büyüttüklerini hem de yüksek pazar payı oranlarına ulaştıklarını anlattı. Bu ürünlerdeki ana hammaddelerin yerli olduğunu vurgulayan Doğrul şu bilgileri verdi:

“Şirketin ana stratejisi tüketicinin ödediği paraya değer algısı oluşturacak kalite ve fiyat endeksini koruyabilmek. Yüzey temizleyicisinden yumuşatıcıya, toz deterjandan sıvı sabuna tüm ürün gruplarında ve kategorilerde ya lideriz ya da liderliğe oynayan marka konumundayız. Nielsen’in Ev Temizlik Kategorisi’nde firma ciro sıralamasına göre sektördeki en büyük 5. şirketiz ve ilk 5’teki tek yerli firmayız. Ar-Ge ekibimiz sürekli yeni ürün formülleri üzerine çalışıyor. Temizlik ürünleri alanında kendimize ait 5 yıllık hammadde patentlerimiz var. Asperox özelinde 2 patentimiz bulunuyor. Şu ana kadar toplamda 13 patentin sahibiyiz.”

Yüzde 65’ini üretecek

Doğrul, 657 milyon liralık teşvikle Adana’da kapsül bulaşık makinesi yatırımı yaptıklarını, üretimin Nisan 2023’te başlayacağını belirterek, şunları söyledi:

“Bu, Türkiye’de üretimi olmayan, dünyada çok kısıtlı üretilen bir kategori. Biri Polonyalı, diğeri Belçikalı iki global marka var. Aldığımız her kapsülün parası yurt dışına gidiyor. İthalatın önüne geçebileceğimiz, enflasyonla mücadelede tüketicinin yanında olabilecek önemli bir yatırım bu. Bizim hedefimiz, yerli hammadde ile yüzde 100 yerli üretim yapmak. Bu ürünü daha uygun fiyatla tüketiciye sunmak. Temizlik ürünlerinin birçoğu yabancı markalar ve ithal oldukları için de çok pahalılar. Üstelik hammadde kaynaklarına ulaşım sebebiyle de ciddi bir tekelleşme söz konusu. İşte tüm bunların önüne geçmek için yerli üretim çok önemli.”

Yıllık üretim kapasitesinin ilk etapta 2.4 milyar adet olacağını belirten Doğrul, “Bu da Türkiye’nin ihtiyacı olan kapasitenin yüzde 65’ini tek başına karşılamak anlamına geliyor. Hedef, öncelikle iç pazardaki ihtiyacı karşılamak. Sonra ihracat” dedi. Doğrul, halen Peros ve Asperox’un cirosunun dörtte birinin 72 ülkeye yaptıkları ihracattan geldiğini, gelecek 5 yılda yurtdışında satın almalara sıcak baktıklarını sözlerine ekledi.

Cironun yüzde 4’ü Ar-Ge’ye

“Toplam ciromuzun yüzde 4’e yakınını Ar-Ge’ye aktarıyoruz” diyen Mustafa Doğrul, şöyle devam etti:

“Şu an Adana’da inşaatı devam eden bir Ar-Ge merkezimiz var. Knowhow transferine çok ciddi bir yatırım yapıyoruz. Kapsül projesinde de Ar-Ge bütçesinin büyük çoğunluğu know-how transferine ayrıldı. Çünkü Türkiye’de olmayan ve bilinmeyen bir şey. Know-how transferinin ardından makine ve hammadde firmalarıyla da münhasırlık anlaşmaları yaptık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.