Altında sert düşüş! Uzman isim yükselişi için tarih verdi.

Yeni haftaya yükselişle başladıktan sonra salı günü ABD’de enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından altın piyasasında düşüş hızlandı. Peki fiyatlar ne zaman yükselişe geçecek? Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmetali Yıldırım Türk tarih verdi: 

ALTIN FİYATLARINDAKİ SERT DÜŞÜŞÜN SEBEBİ NE?

“ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 75 baz puanlık faiz artırımından beri altın fiyatlarında faiz baskısı var. Fed tutanaklarının yayınlanması ve Fed üyelerinin konuşmaları gibi durumda altın tekrardan 1735 dolar civarına kadar yükselebiliyor. Bazen de 1664 dolara kadar gerileyebiliyor şu anda altın piyasasında bunu yaşıyoruz.

‘ALTINI BU İKİ GEREKÇE DÜŞÜRÜYOR’

Dolayısıyla faiz baskısı devam ediyor. Bir süreden beri yükselen dolar, ABD 10 yıllık tahvil faizinin yüksekliği ve Fed’in faiz artıracağı beklentisi altını baskılıyor. Bu iki gerekçeden dolayı altın düşüyor.

Ancak desteklenen gelişmeler daha fazla. Bir kere enflasyondaki yükselişin halen sürdüğünü görüyoruz. Fed’in faiz artırımları bile enflasyonun kısa vadede düşürmeye yetmeyecek. Bu orta ve uzun vadede olabilir. Dünyada Covid-19’un oluşturduğu bir ekonomik bozulma var. Avrupa ve Batı’nın Rusya’ya uyguladığı ambargo nedeniyle enerji fiyatlarındaki yüksek seyir dünyadaki enflasyonu bir noktada etkiliyor.

Diğer taraftan iklim krizi nedeniyle şu anda dünyanın batısında kış gelirken, güneyinde yaz geliyor ve Brezilya başta olmak üzere tahıl üretiminde kuraklık nedeniyle yükseliş bekleniyor. Bu gıda fiyatlarının yükselmesi ve enflasyonu artıran bir gelişme.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Tayvan ve Çin’de bir cephe açılma olasılığı var. Yakınımızda Azerbaycan ve Ermenistan gerginliği var. Irak’ta geçenlerde bir ayaklanma oldu. Bu arada İngiltere’de kraliyet değişti, oligarşide bir değişiklik olacak mı, Kral bunu nasıl yürütecek? Bu endişeler var. Bu saydığım gerekçeler altını destekleyen gerekçedir. Şu anda dünyada likidite yüksek olduğu için bu altını destekleyen gerekçeler çok fazla dikkate alınmıyor.

‘PİYASADA AYILAR VE BOĞALARIN ÇATIŞMASI VAR’

Spekülatif bir fiyat anlayışı var. Borsa tabiriyle ayılar ve boğaların çatışması var. Ayılar bu saydığım altını destekleyen gelişmeler dikkate alındığı için daha düşükten altın alımına yöneliyor. Bunu tabiri caizse belli etmeden yapmaya çalışıyorlar. Boğalarda altının daha fazla gerilemesini önlemek için zaman zaman piyasada alış yapıyor.

Bu iki çatışmada ons altın 1665-1735 dolar arasında dalgalanıyor. Ben 1700 doların çok altında kalacağı kanaatinde değilim.

İŞTE ALTININ YÜKSELECEĞİ TARİH!

21 Eylül Fed toplantısında beklentiler 75 baz puan artırım şeklinde ve şu an piyasa bunu satın alıyor. 22 Eylül’de beklentiler satın alınacağı için 75 baz puan faiz artırımına kesin gözüyle bakıldığı için ben altının yeniden 1735-1800 dolarlara yükseleceği kanaatindeyim.

GRAM ALTINDA ÖNGÖRÜNÜZ NEDİR?

Gram altına baktığımızda kur korumalı mevduat sisteminin oluşturduğu istikrarlı seyir, bunun yanında mevsimsel olarak kurumların veya şirketlerin döviz açık pozisyonunu kapatma eğilimi nedeniyle dolar/TL’de yukarı yönlü seyir bekliyorum. Merkez Bankası’nın beklenti anketinde de bu belirtiliyor.

GRAM ALTIN İÇİN ÇARPICI TAHMİN

Gram altının satış fiyatının tekrar 1025-1035 liraya ulaşacağı kanaatindeyim yani ayın 21’inden sonra.

Ve daha sonrasında ons altındaki yükseliş ve dolar/TL’deki hareketlerle birlikte bu rakamın yıl sonunda kademeli olarak 1250-1450 lira seviyelerine yükselecektir.

Altının onsu mart ayında Ukrayna savaşı başladığında 2070 dolardı. Orayı test edip geçmesi de söz konusu olabilir. Bu gerekçeler altını destekleyen gerekçelerdir. Altın enflasyona karşı güvenli liman özelliğini ön plana çıkaracaktır diye düşünüyorum.

GRAM ALTIN YATIRIMCILARINA ÖNEMLİ TAVSİYE

Vatandaş şu anda zaten bunu göz önüne alarak altın alıyor. Geçtiğimiz günlerde altın ithalatı ile ilgili rakamlar yayınlandı. 2021 yılının tamamında 2500 ton ithal etmiş olmamıza rağmen yılbaşından ağustos sonuna kadar 37 bin 500 ton ithal edilmiştir. Bunun bir kısmı üretim ve ihracat için kullanılmış durumda, bir kısmı da vatandaşın birikim için altın alımından kaynaklanıyor. Burada da yatırımcılara tavsiyem bu seviyeler alım fırsatı olarak değerlendirilir diye düşünüyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.